OC jest za drogie?
Jeśli kalkulacja, którą udostępniło Ci towarzystwo ubezpieczeniowe, jest dla Ciebie niekorzystna to mamy dla Ciebie kilka patentów na to, jak obniżyć składkę. Wejdź na tę stronę: https://www.motofakty.pl/artykul/3-sposoby-na-tanie-oc.html i dowiedz się więcej. Zapewniamy, że ta wiedza przyda Ci się podczas wyboru ubezpieczenia OC.
Co wpływa na cenę polisy OC?
Istnieje kilka bardzo ważnych elementów, które są istotne przy wyliczaniu wysokości składki ubezpieczenia OC. Poniżej krótko je opisaliśmy.
Wiek i doświadczenie – młodzi kierowcy powodują o wiele więcej zdarzeń niż starsi uczestnicy ruchu. Właśnie dlatego płacą więcej za ubezpieczenie OC i nie zbierają zniżek za bezszkodową jazdę.
Stan cywilny – według ubezpieczycieli osoby będące w zalegalizowanych związkach są mniej skore do szaleństw na drodze. Ich składka jest odczuwalnie niższa niż kierowców samotnych lub żyjących w wolnych związkach. Sprawdź, jak w czasach pandemii radzi sobie szpital w Mławie.
Dzietność – firmy ubezpieczeniowe uważają, że dzieci są motywatorem do spokojnej jazdy samochodem. Właśnie dlatego rodzice płacą mniej. W końcu kto będzie szarżować, wiedząc, że w domu lub na tylnym siedzeniu siedzi jego pociecha?
Miejsce zamieszkania – według kronik policyjnych do największej liczby wypadków dochodzi tam, gdzie mamy do czynienia z dużym zagęszczeniem ruchu. Z tego powodu mieszkańcy metropolii płacą najwięcej za OC.
Marka i model pojazdu – istnieje pewnego rodzaju przewodnik, którego używają ubezpieczyciele. Dotyczy on marek samochodów, które są najbardziej ryzykowne pod względem ewentualnych zdarzeń drogowych. Właściciele BMW płacą za OC o wiele więcej niż kierowcy jeżdżący pojazdami Toyota.
Rok produkcji – im starszy samochód, tym większe ryzyko, że dojdzie w nim do awarii, która będzie wymagać pokrycia kosztów naprawy. Właśnie dlatego w najlepszej sytuacji są właściciel pojazdów z salonu.
Przebieg – to samo, co powyżej. Im mniej kilometrów przejechał samochód, tym bardziej ryzykowny jest w oczach ubezpieczyciela.
Pojemność silnika – praktyka pokazuje, że najwięcej płacą osoby, które poruszają się samochodami o pojemności 3 l i więcej. Z kolei kierowcy w małych pojazdach z silnikami o pojemności 1 l cieszą się najniższymi składkami.
Uszkodzone auto – co zrobić?
Nie zawsze uszkodzenie samochodu jest spowodowane wypadkiem. Czasami odpowiedzialne są czynniki zewnętrzne, na które nie mamy wpływu. Co zrobić w takiej sytuacji? Wiedz, że ubezpieczyciel nie zostawi Ci wtedy bez pomocy. Więcej szczegółów znajdziesz w tym miejscu.
Podsumowanie
Jak widzisz, wysokość składki ubezpieczenia OC jest ściśle zależna wielu czynników. Weź je pod uwagę podczas wyboru polisy. Na większość z nich nie masz co prawda wielkiego wpływu, ale warto przynajmniej wiedzieć, skąd wynika taka, a nie inna cena polisy.