Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 28 listopada 2024 14:57

Budujemy tani dom: projekty domów do 100 metrów kwadratowych

Budowa własnego domu to ogromny wydatek, na który zwykle konieczne jest zaciągnięcie kredytu. Wiele osób, które pragną spełnić marzenie o własnych czterech kątach szuka więc oszczędności. Najwięcej można uzyskać decydując się na budowę niewielkiego domu, w granicach 100 metrów kwadratowych. Podpowiadamy, jak jeszcze można obniżyć koszty budowy.
  • 27.04.2020 12:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Budujemy tani dom: projekty domów do 100 metrów kwadratowych

Projekty domów do 100 m2: co wpływa na koszt budowy?

Warto wiedzieć, że koszt budowy domu zależy od wielu czynników. Najważniejsze z nich to:

  • metraż

  • ilość kondygnacji

  • rodzaj dachu

  • technologia zastosowana przy budowie

Koszty budowy są istotne, ale nie zawsze oszczędność podczas budowy opłaca się na dłuższą metę. Warto szukać optymalnego rozwiązania, dzięki któremu budowa będzie stosunkowo tania, ale przede wszystkim należy pamiętać o kosztach eksploatacji. Aby oszczędzić na ogrzewaniu warto wybierać proste bryły, na planie zbliżonym do kwadratu. Poza tym warto zwrócić uwagę na dobrą termoizolację – dobre ocieplenie podnosi koszt budowy, ale pomaga znacznie obniżyć wydatki na energię.

Projekty domów do 100 metrów: parterowe czy piętrowe?

Domy parterowe zyskują na popularności, ale niektórzy inwestorzy obawiają się, że zajmą zbyt wiele miejsca na działce. Wprawdzie parterowe budynki wymagają większej parceli, niż piętrowe domy o takim samym metrażu, ale z drugiej strony przeglądając projekty domów do 100 m2 warto zwrócić uwagę na to, że koszt budowy domu parterowego jest sporo niższy od dwukondygnacyjnego. Wynika to z braku budowy dodatkowego stropu. W dodatku możliwe jest korzystniejsze zaaranżowanie przestrzeni – nie tracimy miejsca na klatkę schodową, a zastosowanie nowoczesnych rozwiązań, takich jak duże, otwarte pomieszczenie łączące funkcję salonu i kuchni oraz przeszklenia powiększają optycznie wnętrze.

Projekty domów do 100 m2 : jaką technologię wybrać?

Technologia zastosowana podczas budowy ma duży wpływ na cenę budowy. Najbardziej kosztowne są domy murowane, a najtańsze w budowie – drewniane. Na koszt ma wpływ nie tylko cena materiałów, ale także czas trwania prac. Murowany dom powstaje nawet dwa lata – budowa drewnianego jest o wiele krótsza, w niektórych wypadkach udaje się postawić dom w trzy miesiące. Do tego drewno ma bardzo dobre właściwości termoizolacyjne. Warto jednak pamiętać, że choć drewniane domy szybko się nagrzewają, również szybko „stygną”. Wynika to z tego, że ściany nie akumulują ciepła. Decydując się na projekt domu do 100 m2 z drewna warto więc postarać się o to, by był dobrze wyizolowany.

Jaki dach?

Koszt budowy dachu zależy od jego kształtu i powierzchni, jaką zajmuje. Najdroższe są więc dachy czterospadowe lub mansardowe, a najtańsze – płaskie. Jeżeli nie zależy nam na użytkowym poddaszu ze skosami warto więc wybrać spośród projektów domów do 100 metrów kwadratowych z płaskim dachem. Można też urządzić na takim dachu taras, ale to podniesie koszt – znacznie zwiększy za to walory budynku.

Jakie projekty domów do 100 m2 są najtańsze w realizacji?

Ostateczny koszt budowy zależy od wielu czynników, warto więc porównać kilka projektów, np. na stronie https://pracownia-projekty.dom.pl/pow._do_100_m2.html. Jeżeli zależy nam na najniższych kosztach, idealny byłby projekt stumetrowego domu drewnianego, jednokondygnacyjnego i z płaskim dachem. Warto jednak dokładnie przejrzeć ofertę i porównać koszty – czasem warto zainwestować nieco więcej, by dom spełniał oczekiwania wszystkich domowników i by dobrze się w nim mieszkało. Warto też postarać się o wydajność energetyczną budynku – dobre ocielenie to podstawa, ale na dłuższą metę korzystne może się okazać np. położenie paneli słonecznych, które znacznie obniżą rachunki za prąd.


 

--- Artykuł sponsorowany ---