Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 29 listopada 2024 03:58

Żeliwne wkłady kominkowe - efektywność grzewcza i oszczędność na opale

Do wykonania kominków, które muszą wytrzymać ekstremalnie wysokie temperatury, wykorzystuje się najczęściej żeliwo, które posiada odpowiednie właściwości. Czyni ono kominek ciężkim a przez to stabilnym, ale jednocześnie zapewnia właściwe tempo nagrzewania oraz oddawania ciepła do otoczenia. Wkłady kominkowe żeliwne są obecnie najpowszechniej wykorzystywane do tworzenia tradycyjnych kominków i nic nie wskazuje na to, żeby ten trend popularności miał się nagle zmienić.
  • 25.11.2019 18:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Żeliwne wkłady kominkowe - efektywność grzewcza i oszczędność na opale

Właściwości wkładów żeliwnych

Pod względem technologii grzewczej żeliwny materiał sprawdza się doskonale jako nośnik ciepła. Kominki tego typu doskonale rozprowadzają energię cieplną, aż trzydzieści procent z niej oddając do otoczenia przez szybę. Im jest ona większa, tym więcej ciepła zostaje w tym samym pomieszczeniu, w którym znajduje się kominek. To jeden z powodów, dla których warto go montować w największym pokoju w domu; drugi to spore gabaryty wkładu, który może osiągać nawet powyżej metra szerokości. Takie modele tworzone są z myślą o tradycyjnej kamiennej lub ceglanej zabudowie.

 

Ważne szczegóły podczas wyboru

Kupując wkłady kominkowe żeliwne dobrze jest patrzeć w szczególności na dwa elementy. Pierwszy to gwarantowana moc grzewcza osiągana w danym modelu, na przykład jednym z tych: https://sklep.komo.pl/wklady-kominkowe-zeliwne To ona decyduje tak naprawdę o wydajności kominka i o konkretnych parametrach cieplnych. Druga to zwrócenie uwagi na wykonanie wkładu i części, które mają styczność z ogniem, czyli osłonę szyby, ruszt, tylną ścianę. Powinny być stworzone z solidnego materiału oraz łatwe w demontażu, co ułatwi ich konserwację lub naprawę w przyszłości.

 

Odpowiednie miejsce na montaż

Warunkiem wykorzystania w pełni właściwości grzewczych wkładów kominkowych jest właściwe umiejscowienie kominka. Należy bezwzględnie zachować przewidziane przez producenta odległości wokół korpusu i nie zmniejszać ich samodzielnie ani tym bardziej niczym nie zastawiać. To samo dotyczy odległości od kratek wylotowych i przestrzeni przed samą szybą. Ciepło od niej bijące to główne źródło w tym konkretnym pomieszczeniu, więc dostęp do niego nie powinien być niczym ograniczony. Nie zaleca się montażu kominka w małych pokojach o niewielkiej przestrzeni, gdyż nie spełnią one wtedy swojej roli grzewczej na najwyższym poziomie.

--- Artykuł sponsorowany ---