Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 4 grudnia 2024 09:00

Jak jesienią wzmocnić zboża?

Jesień jest okresem, w którym większość gatunków zbóż powinna zakończyć krzewienie. Wówczas wiosną może wykorzystać energię do regeneracji po zimie i wejścia w kolejne fazy rozwojowe. W związku z tym jeszcze jesienią jest niezbędne zadbanie o kondycję i wigor zbóż przez dokarmianie dolistne. Firma Osadkowski w tym obszarze daje kilka możliwości, które niewątpliwe przełożą się na lepszą zimotrwałość uprawy.
  • 30.09.2024 08:09
  • Autor: Grupa tipmedia
Jak jesienią wzmocnić zboża?

Jak dokrzewić jesienią zboża?

Jesienny rozwój zbóż może zostać zakłócony przez różne czynniki (deficyt wody, zbyt głęboki siew, opóźniony siew, uszkodzenia przez szkodniki i zwierzynę). W celu utrzymania potencjału plantacji niezbędne jest wówczas przeprowadzenie zabiegu, który poprawia kondycję roślin i stymuluje jej do prawidłowego wzrostu. W przypadku zbóż jesienią będzie to wejście w fazę i przejście przez krzewienie, jeżeli pozwoli na to przebieg pogody.

Połączenie MAXI-GROW i ALFA Makro jest połączeniem, które jest rekomendowane do jesiennej stymulacji krzewienia oraz wzmocnienia roślin zbóż przed wejściem w spoczynek zimowy.

Jesienne nawożenie dolistne

Intensywnie prowadzone uprawy zbóż ozimych na stanowiskach o dużym potencjale plonowania wymagają dostarczenia mikro i makroelementów w formie dolistnej. Zastosowanie ich w formie łatwo przyswajalnej pozwala na szybie włączenie składników w procesy fizjologiczne. Aplikacja nalistna jest uzupełnieniem nawożenia podstawowego i do tego celu eksperci z firmy Osadkowski rekomendują dwa rozwiązania:

  • OSD Mikro Zboże 2 kg/ha + OSD Mineral 2 kg/ha 
  • ALFA Mikro 2 l/ha + ALFA Makro 1 l/ha 

Nawozy dolistne z oferty firmy Osadkowski są kompatybilne ze środkami ochrony roślin, dlatego też można je stosować łącznie z insektycydem przeciwko mszycom.

Zdrowe roślin = lepsze przezimowanie

Duży udział zbóż w zmianowaniu oraz przebieg pogody sprzyjają występowaniu chorób liści i podstawy źdźbła już w okresie jesiennym. Dotyczy to zwłaszcza zbóż sianych w terminie agrotechnicznym. Takie plantacje wymagają wsparcia pod kątem utrzymania zdrowotności na zadowalającym poziomie. Do tego celu można wykorzystać dwa alternatywne dla siebie technologie.

Jedna z nich oparta jest o IonBlue, czyli bioaktywnej i działającej systemicznie mieszaninie miedzi i siarki. Działanie fitosanitarne tych pierwiastków jest znane od wieków, a w zaawansowanym technicznie wydaniu jest jeszcze lepsze od dotychczas praktykowanego.

Dłuższe działanie fitosanitrane można uzyskać aplikując preaparat mikrobiologiczny Arcton WG od AgroBiotics. Indukuje on naturalny system odporności roślin na stres abiotyczny (np. niskie temperatury) i biotyczny (np. sprawcy chorób).

Materiał partnera