Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 24 listopada 2024 07:56

Najlepsza kapusta kiszona - jak ukisić kapustę?

  • 20.02.2024 12:14
Najlepsza kapusta kiszona - jak ukisić kapustę?

Najlepsza kapusta kiszona - jak ukisić kapustę?

Kapusta kiszona to jeden z najbardziej charakterystycznych dodatków do tradycyjnego polskiego obiadu. Choć większość Polaków ceni ten smakołyk, coraz mniej osób współcześnie zna proces kiszenia kapusty. Na szczęście nie jest to trudne zadanie! W niniejszym artykule pokażemy Ci, jak samodzielnie przygotować kiszoną kapustę na zimę. Nawet jeśli wcześniej nie miałeś/aś do czynienia z tym procesem, możesz być pewien/a, że po przeczytaniu tego artykułu stanie się to łatwe i banalne!

Najważniejsze kwestie podczas kiszenia kapusty

Kiszenie kapusty to stosunkowo prosty proces, pod warunkiem przestrzegania kilku podstawowych zasad. Przede wszystkim, jeśli chodzi o naczynie do kiszenia kapusty, najlepsza jest beczka dębowa, jednak zdobycie jej może być trudne.

Dobrą alternatywą są naczynia z kamionki, szklane słoiki o większej pojemności, wiaderka czy emaliowane garnki. Ważne jest, aby naczynie było czyste i zdezynfekowane wrzątkiem. Unikajmy natomiast używania naczyń plastikowych czy aluminiowych, ponieważ może to wpływać na utratę smaku, witaminy C i ciemnienie kapusty.

Jeśli chodzi o składniki, najlepszą odmianą kapusty do kiszenia jest biała cukrowa. Jest to późno dojrzewająca odmiana, bogata w cukier i witaminę C. Cukier sprzyja lepszej fermentacji, dlatego im później zebrane warzywo, tym lepiej. Kiszenie kapusty nie powinno się odbywać od razu po jej zebraniu z pola; musi ona odpocząć przez kilka dni. Najlepsza kiszona kapusta to ta zrobiona ze zdrowych, okazałych głów, wolnych od oznak więdnięcia.

Optymalny czas na kiszenie przypada na przełom października i listopada, im później, tym lepiej. Jeśli hodujemy kapustę sami, warto zerwać ją przed przymrozkami, ponieważ przemrożone warzywo nie sprawdzi się do kiszenia.

Co do przypraw, niezbędna jest sól kamionkowa niejodowana, w proporcji 20 dag soli na 10 kg kapusty. Dodatkowo można użyć ziół takich jak ziele angielskie, liście laurowe, estragon, gorczyca, koper i kminek. Nie zapominajmy także o dodaniu startej na grubych oczkach tarki marchwi.

Gdzie kupić przepyszną kapustę kiszoną?

Jak widać, kapustę kiszoną można wykonać z pełnym powodzeniem samodzielnie. Nie każdy jednak ma czas i chęci, aby przygotować ten przysmak. Z pomocą przychodzą tutaj Delikatesy U Fukiera, gdzie dostępna jest przepyszna kapusta kiszona Magdy Gessler. Można zamówić ją na stronie internetowej https://delikatesy.ufukiera.pl/naturalnie-kiszona-kapusta-900ml,19. Z pewnością będzie to najlepsza kiszona kapusta, jakiej uda się wam spróbować.