Jak działa dom maklerski?
Domy maklerskie oraz biura maklerskie w bankach to jedyne instytucje, które w ramach swojej działalności mogą m.in. przyjmować i przekazywać zlecenia nabycia lub zbycia instrumentów finansowych, a także zarządzać portfelami swoich klientów. Wynika to z zapisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi. Zakres działalności domów maklerskich obejmuje także doradztwo inwestycyjne, co często jest cennym aspektem dla początkujących inwestorów.
W praktyce wyłącznie w domu lub biurze maklerskim możemy otworzyć rachunek maklerski, który służy do kupowania i sprzedawania papierów wartościowych. Współpraca z jednym z tych podmiotów jest zatem niezbędna do rozpoczęcia inwestowania na rynkach finansowych. Zanim jednak zdecydujemy się na założenie konta w pierwszej firmie inwestycyjnej, której nazwa pojawi się w wynikach wyszukiwania, warto wiedzieć, czym wyróżnia się profesjonalny dom maklerski.
Wybór domu maklerskiego – najważniejsze kryteria
Podstawowym kryterium wyboru domu maklerskiego jest legalność podmiotu, któremu chcemy powierzyć nasze oszczędności. W przypadku domów maklerskich weryfikacja jest dość łatwa. Pełna lista firm, które mogą w naszym imieniu inwestować np. na giełdzie dostępna jest na stronie Komisji Nadzoru Finansowego. Warto zauważyć również, że zgodnie z wspomnianą ustawą, domy maklerskie mogą prowadzić działalność w formie:
- spółki akcyjnej,
- spółki komandytowo-akcyjnej, w której komplementariuszami są wyłącznie osoby mające prawo wykonywania zawodu maklera papierów wartościowych lub doradcy inwestycyjnego, w liczbie co najmniej dwóch,
- spółki z ograniczoną odpowiedzialnością,
- spółki komandytowej, w której komplementariuszami są wyłącznie osoby mające prawo wykonywania zawodu maklera papierów wartościowych lub doradcy inwestycyjnego, w liczbie co najmniej dwóch,
- spółki partnerskiej, w której wspólnikami (partnerami) są wyłącznie osoby mające prawo wykonywania zawodu maklera papierów wartościowych lub doradcy inwestycyjnego, w liczbie co najmniej dwóch,
- spółki jawnej, w której wspólnikami są wyłącznie osoby mające prawo wykonywania zawodu maklera papierów wartościowych lub doradcy inwestycyjnego, w liczbie co najmniej dwóch.
Działalność domu maklerskiego można również zweryfikować w organizacji, która zrzesza domy i biura maklerskie w Polsce, czyli Izbie Domów Maklerskich. Do IDM należy m.in. Michael / Ström Dom Maklerski, gdzie również można założyć rachunek maklerski. Firma specjalizuje się w produktach o umiarkowanym ryzyku, jak np. obligacje korporacyjne. Więcej informacji na ten temat można znaleźć pod adresem https://michaelstrom.pl/oferta/obligacje-korporacyjne.
Czy wyróżnia się dobry dom maklerski?
Jeżeli założymy, że jesteśmy początkującymi inwestorami i znaleźliśmy kilka legalnych podmiotów, w których możemy założyć rachunek maklerski, na co powinniśmy zwrócić uwagę? Jeżeli brakuje nam wiedzy na temat rynków kapitałowych, duże znacznie będzie miało merytoryczne doradztwo inwestycyjne i profesjonalne zarządzanie aktywami.
Zwracając się do domu maklerskiego nie musimy znać charakterystyki wszystkich instrumentów finansowych, w które możemy zainwestować, niemniej dobrze być świadomym chociażby tego, czy zależy nam na szybkim pomnożeniu kapitału, czy raczej interesują nas długofalowe korzyści. Dom maklerski oferujący profesjonalne zarządzanie aktywami z pewnością ułatwi nam podejmowanie świadomych decyzji finansowych.
Atutem domu maklerskiego będzie również dostęp do różnego rodzaju dodatków oraz udogodnień. Te mogą objawiać się na różne sposoby, począwszy od szybkiego kontaktu z doradcami inwestycyjnymi po aplikację mobilną.
Optymalizacja zysków
Kolejny aspekt to oczywiście koszty. Opłaty w przypadku inwestycji mogą pojawić się na różnych etapach – od założenia rachunku maklerskiego po zlecanie transakcji. Warto dobrze przeanalizować wydatki związane ze współpracą z danym domem maklerskim, aby zoptymalizować potencjalny zysk. Przydatne będzie też wyszukanie podmiotu, który oferuje darmowe założenie i prowadzenie rachunku maklerskiego – np. marka Michael/Ström Dom Maklerski.
Im większa będzie nasza wiedza na temat inwestowania, tym mniejszy będzie stres związany z ulokowaniem naszych oszczędności w wybrany bądź polecony instrument finansowy. Zwłaszcza w przypadku długoterminowych inwestycji, gdzie częściej zdarzają się chwilowe wzrosty oraz spadki, świadomość funkcjonowania danego rynku może zapewnić nam spokój ducha. Podobnie jak współpraca z odpowiednim domem maklerskim, który zadba o nasze pieniądze.
Artykuł sponsorowany.