Jakie są wskazania do wykonania RTG?
Jest kilka sytuacji, które bezwzględnie wymagają wykonania RTG szczęki. Są to:
- Leczenie kanałowe – przeważnie wykonuje się prześwietlenie przed podjęciem leczenia. Pozwala to na ocenienie, w jakim stanie znajduje się ząb.
- Wykrywanie próchnicy
- Ekstrakcja zęba
- Dłutowanie zębów
- Wykonywanie protezy zębowej
Wykonywanie implantu
Wskazań do wykonania RTG jest znacznie więcej. Za każdym razem stomatolog indywidualnie podchodzi do przypadku i rozważa, czy konieczne będzie wysłanie swojego pacjenta na prześwietlenie szczęki Mokotów. Dzięki temu można także sprawdzić, czy bieżące leczenie okazało się skuteczne i czy zabieg przyniósł oczekiwane rezultaty.
Jak przebiegają badania rentegowskie?
Wszelkie RTG szczęki przebiegają w podobny sposób. Wykorzystuje się do niego promieniowanie. Przedtem jednak pacjent zakłada specjalny fartuch z gumy ołowianej, co zmniejsza ryzyko wystąpienia skutków ubocznych. Wyróżnia się kilka metod badania:
- Zdjęcia pantomograficzne – pozwala na wykrycie np. nadliczbowych zębów, próchnicy, wad rozwojowych. Maszyna obrazuje wtedy zatoki szczękowe, szczękę, żuchwę, stawy skroniowo-żuchwowe.
- Zdjęcia punktowe – wykonuje się je do maksymalnie czterech zębów. Dzięki temu wyniki są dokładniejsze i pozwalają na ocenienie stanu zębów np. przed leczeniem kanałowym.
- Celograf – wykonywany u pacjentów z aparatem ortodontycznym. Pozawala na zobrazowanie zębów, tkanek i podniebienia.
To, jakiego typu prześwietlenie szczęki Mokotów zostanie zalecone, zależy od konkretnej sytuacji i potrzeb pacjenta.
Przeciwskazania do wykonania RTG zęba
Jest też jeden przypadek, gdy nie zaleca się, a wręcz wzbrania się wykonania RTG. Chodzi o okres ciąży. Chociaż dawka promieniowana jest niewielka, to i tak może stanowić zagrożenie dla rozwijającego się dziecka.
Badanie RTG szczęki
Badanie RTG jest bardzo ważne. Pozwala na zobrazowanie zmian i problemów w jamie ustnej, których nie widać gołym okiem. Jednak nigdy nie należy udawać się na takie badanie bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Tylko specjalista może skierować na wykonanie zdjęcia RTG. Samo badanie jest szybkie, bezbolesne i nie trzeba się go obawiać. Podczas jego wykonywania nigdy nie dochodzi do uszkodzeń ciała, a dawka promieniowania nie wpływa źle na nasz organizm.