Spłata karty kredytowej — jak do tego podejść?
Możliwości są dwie: można spłacić wszystko od razu, czyli na przykład klient jest winny 5000 złotych i tyle spłaca. Jednak może to być dość trudna sprawa, więc dobrze jest podzielić kwotę na raty i spłacić ją w ratach, np. po 100 złotych. Drugie rozwiązanie jest bardziej przyjazne dla klienta, pozwala działać dobrze i nie martwić się takimi problemami. Niejedna osoba wybiera drugie rozwiązanie i spłaca kartę po 2-3 lata. Co pewien czas może skorzystać z funduszy i nadal ma do spłacenia jakąś sumę. Pokusa jest duża, dlatego nie wszyscy wybierają takie rozwiązanie. Karta kredytowa to plastikowy pieniądz — szczególnie młodzi ludzie nie są odporni na taką pokusę, mają duże potrzeby finansowe i chętnie wydają pieniądze na różnorodne cele. Karta to dobra jakość. Można z niej skorzystać zawsze i spokojnie nią płacić.
Dorośli używają kart raczej rozważnie, rzadko czyszczą je do końca, wydają pieniądze w sposób celowy i potrzebny. Najczęściej płacą za zakupy spożywcze i drobne przemysłowe, czasem AGD czy np. zakup telewizora. Spłacają karty regularnie, nie odkładają działania na później. Mogą ustalić stałą spłatę karty i co miesiąc wysyłać 100 czy 200 złotych. Mogą zmniejszyć limit dziennych wydatków, co jest dla nich bardzo wygodne. Rozwiązań jest wiele. Po spłaceniu karty możliwe jest zmniejszenie limitu wydatków na takiej karcie, aby pokus było mniej. Nie należy pobierać pieniędzy kartą z bankomatu, lecz wyłącznie nią płacić, ponieważ takie rozwiązanie jest o wiele bardziej ekonomiczne.
Podsumowując - jak spłacić kartę kredytową? Najlepiej spłacać kartę ratalnie, gdy zadłużenie jest relatywnie małe. Nie ma nic gorszego od oczekiwania na duże zadłużenie i spłacanie 5000 czy 10 000 złotych. Taki jest dużym obciążeniem dla domowego budżetu, a lepiej nie sprowadzać na siebie problemów.