Wysyłanie odpowiedzi na każde znalezione ogłoszenie
Słuszne jest założenie, że im więcej aplikacji wyślesz, tym większa szansa, że doczekasz się odpowiedzi na jedną z nich. Niestety wysyłając dużą liczbę zgłoszeń często dołączasz wszędzie to samo CV, nie zwracając uwagi czy jest ono rzeczywiście dopasowane do oczekiwań pracodawcy przedstawionych w danym ogłoszeniu. Poświęć czas na analizę ofert i skup się wyłącznie na tych, które rzeczywiście Cię interesują. Jakość dokumentów aplikacyjnych ma duże znaczenie.
Zbyt późne rozglądanie się za pracą
Być może czekasz z szukaniem pracy do momentu, kiedy jesteś zmuszony jak najszybciej podjąć zatrudnienie. Taka sytuacja jest źródłem dodatkowego stresu. Możesz w swoich działaniach być zbyt mocno ukierunkowany na znalezienie pracy za wszelką cenę. Rekruterzy z łatwością wyczuwają takie zdesperowane osoby. Nawet jeżeli zostaniesz zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną, prawdopodobnie będziesz gotów na duże ustępstwa w imię zdobycia wakatu. Może się to przełożyć na późniejsze niezadowolenie z pracy i poczucie braku realizacji swoich potrzeb.
Nie wykazywanie dostatecznej aktywności
W poszukiwaniu pracy bardzo ważna jest aktywność i regularne śledzenie rynku ofert. Z pewnością zajrzenie raz w tygodniu na Pracuj.pl nie wystarczy, by zdobyć wymarzoną pracę. Aby skutecznie jej szukać, zainteresuj się wydarzeniami przeznaczonymi dla osób poszukujących pracy w Twojej okolicy. Przeglądanie internetu możesz uzupełnić udziałem w targach pracy.
Brak zdefiniowanych celów zawodowych
Jeżeli sam dokładnie nie wiesz, czego szukasz, prawdopodobnie tego nie znajdziesz. Sprecyzowanie celów zawodowych jest niezwykle istotne dla znalezienia satysfakcjonującej pracy. Pozwoli Ci oddzielić wartościowe oferty i skupić uwagę wyłącznie na nich.