Alkoholizm jest przyczyną wielu niebezpiecznych dolegliwości dla organizmu człowieka. Jego konsekwencje są dostrzegane zarówno w życiu osobistym, jak i zawodowym.
Choroba alkoholowa może dotknąć każdego, powodując utratę kontroli nad własnym życiem, a nieleczona często prowadzi do śmierci.
Czym jest ciąg alkoholowy i ile może potrwać?
Ciąg alkoholowy inaczej jest nazywany jako cug alkoholowy. Jest elementem ściśle związanym z alkoholizmem. Występuje w przypadku stałego upojenia, które trwa dłużej niż 48 godzin i może utrzymywać się kilka miesięcy, a nawet lat, co stanowi duże zagrożenie dla zdrowia i życia osoby uzależnionej. Długość występowania ciągu jest kwestią indywidualną i może znacznie się różnić.
Mechanizmem, który go napędza, to spadek dobrego samopoczucia oraz pojawienie się bólu lub dyskomfortu psychicznego w procesie trzeźwienia. Mowa tu o takich dolegliwościach jak:
-
ból głowy,
-
zawroty głowy,
-
wymioty,
-
drżenie rąk,
-
omamy wzrokowe.
Aby nie dopuścić do ich występowania bądź zniwelować jego skutki, alkoholik sięga po kolejną dawkę alkoholu. Tak właśnie powstaje ciąg alkoholowy. Jego występowanie jest typowe dla trzeciej fazy alkoholizmu, czyli chronicznej. Zdarza się również, że może występować w drugiej – ostrzegawczej.
Jeśli ciąg alkoholowy jest naprzemienny z chwilami abstynencji, wówczas mamy do czynienia z dypsomanią.
Kogo dotyczy ciąg alkoholowy?
Na ciąg alkoholowy może być narażony każdy alkoholik. W momencie, kiedy dostarcza on dużą dawkę procentowych trunków do organizmu, po pewnym czasie następuje głód alkoholowy i objawy somatyczne. Często pojawiają się natrętne myśli dotyczące picia, którym towarzyszą lęk, niepokój czy zaburzenia koncentracji. Chory odczuwa również chwiejność nastrojów. W takich sytuacjach osoba uzależniona przyjmuje kolejną dawkę alkoholu, tłumacząc sobie, że objawy ustaną.
Na późniejszym etapie występuje poczucie winy oraz towarzyszą temu objawy somatyczne, a także złe samopoczucie, które prowokuje do dalszego pogłębienia się ciągu alkoholowego. Powoduje to utratę kontroli nad ilością przyjmowanych trunków oraz zwiększoną tolerancję. Do objawów cugu można również zaliczyć wypijanie rano jednego, dwóch piw, które mają wprowadzić w stan odurzenia.
W jaki sposób ciąg alkoholowy wpływa na zdrowie i relację osoby, która się w nim znajduje?
Alkoholik ma ogromną trudność w powstrzymaniu się od picia. Skutki tego są przykre i ciężkie do zniesienia. Długotrwałe spożywanie alkoholu prowadzi do wyniszczenia organizmu, czego skutkiem są:
-
uszkodzenie wątroby,
-
zaburzenie pracy serca, -
-
kardiomiopatia alkoholowa,
-
nadciśnienie,
-
zmiany w układzie pokarmowym,
-
zapalenie trzustki,
-
zapalenie przełyku,
-
zapalenie błony śluzowej żołądka,
-
stany zapalne dwunastnicy.
Ponadto długotrwałe spożywanie alkoholu niekorzystnie wpływa na psychikę uzależnionego. W takich sytuacjach mogą występować: stany lękowe, halucynacje, zaburzenia snu, paranoje, omamy itp. Istnieje również duże prawdopodobieństwo wystąpienia depresji alkoholowej.
Dodatkowo ciągi alkoholowe przyczyniają się do zaniedbania życia domowego. Wywołuje to strach, gniew, lęk, smutek, wstyd i obawy u pozostałych członków rodziny. Osoba uzależniona nie wykazuje zainteresowania dziećmi, rodziną czy przyjaciółmi. Często zdarza się również, że codzienne spożywanie alkoholu w nadmiernych ilościach, prowadzi do kłótni i stosowania przemocy. Skutkiem tego jest również rozpad więzi rodzinnych, co przyczynia się do decyzji o rozwodzie.
Ciąg alkoholowy wpływa również na zaniedbywanie obowiązków służbowych. Częste spóźnienia, nieuzasadnione zwolnienia L4 czy nieobecność, są przyczyną utraty pracy, co przekłada się na życie rodzinne poprzez brak możliwości zapewnienia stabilizacji i bezpieczeństwa.
W jaki sposób można wyjść z ciągu alkoholowego?
Ciąg alkoholowy niesie ze sobą ryzyko pogłębienia uzależnienia i trudności w zaprzestaniu picia. Osoba uzależniona spożywa alkohol w nadmiernych ilościach, a kiedy pojawiają się tego skutki, sięga po następną dawkę etanolu, aby złagodzić objawy kaca. W takim przypadku zatacza się błędne koło, które można nazwać cugiem alkoholowym. Alkoholik ma problem z ograniczeniem ilości wypijanych trunków, tracąc nad tym kontrolę.
Aby przerwać ciąg alkoholowy, należy przestać spożywać substancję uzależniającą. Nie jest to jednak łatwe. W sytuacji, kiedy pojawiają się skutki nadmiernej konsumpcji alkoholu tj. mdłości, wymioty, bóle głowy czy omamy najlepszym rozwiązaniem będzie detoks alkoholowy. Dzięki niemu organizm chorego zostanie oczyszczony z toksyn. To bardzo ważny krok. Warto go uczynić, ponieważ gwałtowne zaprzestanie picia po dłuższym okresie może być niebezpieczne dla zdrowia.
Należy jednak pamiętać, że decyzję o zaprzestaniu picia musi podjąć osoba uzależniona. Zadaniem rodziny jest wspieranie jej w tej decyzji. Leczenie objawów alkoholowego zespołu abstynencyjnego opiera się na przywróceniu równowagi fizjologicznej organizmu. Długotrwałe picie prowadzi do odwodnienia organizmu, dlatego detoks ma za zadanie wyregulować poziom elektrolitów, witamin w szczególności z grupy B, a także mikroelementów. Takie leczenie zazwyczaj trwa od 7 do 10 dni. Po przejściu przez taki detoks zaleca się rozpoczęcie terapii w ośrodku terapeutycznym. Dzięki pomocy specjalistów alkoholikowi będzie łatwiej wytrwać w trzeźwości.
Alkoholizm to poważna i przewlekła choroba, która wyniszcza zdrowie i życie. Wewnętrzny przymus picia powoduje uzależnienie psychiczne, dlatego alkoholik nie panuje nad ilością spożywanych trunków. Przerwanie ciągu skutkuje mocno odczuwalnymi konsekwencjami psychosomatycznymi i często powoduje nawrót picia. Osoba uzależniona nie powinna podejmować samodzielnej próby wyjścia z nałogu. Aby bezpiecznie przejść przez proces przerwania ciągu, konieczna będzie hospitalizacja. Ważna jest decyzja o zaprzestaniu picia i udanie się po pomoc do wykwalifikowanych specjalistów, którzy wdrożą alkoholową terapię odwykową. Kluczowe będzie wsparcie najbliższych oraz pomoc psychoterapeutów.